Az első – ma már farmernadrágként ismert – ruhadarabot 1870-ben készítette el egy szabó, Jacob Davis. Egy favágó rendelte tőle a „speciális” nadrágot, mely fém szegecsekkel volt megerősítve a tartósság érdekében. A szabómester a zsidó származású bevándorló és méteráru-kereskedőtől, a San Franciscó-i Levi Strausstól vette meg a szükséges erős pamutszövetet. Ennek a nadrágnak az elkészítéséhez használt szövetet már a tizenhatodik században ismerték Franciaországban, Nimes városában. A speciális anyagot „serge de Nîmes” néven készítették, feltételezhetően innen ered a „denim” elnevezés.
A strapabíró munkásnadrág rövid idő alatt vált népszerűvé a fizikai munkát végző férfiak körében – az elkészítéshez szükséges fehér vitorlavászon-szövetet és kék színű erős vásznat Davis Strausstól vásárolta meg. Együttműködésük üzlettársi viszonnyá vált, amikor 1873- ban társultak és szabadalmaztatták nadrágjuk egyedi kialakítását, és a szegecselési technikát. Az eleinte Európából behozott pamutot egy amerikai beszállító váltotta fel. A cég neve „Levi Strauss & Co.” lett, a klasszikus kék farmerok pedig „Levi's” néven váltak közismertté. 1886-ban bevezették a barna bőrcímkét a farmerok hátsó derékrészére, majd 1936-tól a piros szövet címkét is alkalmazták. Külön érdekesség, és az akkori farmerok minőségét is mutatja, hogy a legrégebbi – bár ma már hordhatatlan – farmer egy 1880-as években készült darab, amit tíz éve Nevadában találtak meg egy ásatáson. A Levi Strauss & Co. másik alapanyaga a denim mellett egy Olaszországban készült, és Genovában hajóra tett szövet. Az innen Amerikába szállított anyag nevét a Genovából kialakulva nevezték „jean”-nek.
Ez az igen népszerű ruhadarab egészen a huszadik század közepéig uniszex munkaruha volt. Az ötvenes években, és azután is a mindenkori, aktuális ellen-mozgalmak (ellentétek, vietnami háború, stb.) szimbolikus ruhadarabja lett, majd a hatvanas években olyan sztárok is viselték, mint Elvis, vagy James Dean. A hetvenes években vált igen népszerűvé, és a nyolcvanas évektől fogva kezdték el alkalmazni a denimet olyan nagy nevek is, mint Giorgio Armani, vagy Calvin Klein. 1978-tól fogva egyébként hazánk is farmergyártóvá vált, a Trapper márkanév megjelenésével, ami egészen a rendszerváltásig kiváló eredményeket ért el. A farmer napjainkra teljesen elfogadott viseletté vált, megannyi színű és fazonú fajtája létezik; sőt az elegánsabb kivitelű darabok hordhatóak zakóval, mintegy az öltöny nadrág helyett. A farmer közkedveltségét bizonyítja, hogy minden évben 2,5 milliárd méternyi farmer anyagot használnak fel különböző célokra. A klasszikus, 3/1-es (amikor egy szál kék szövet három fehér színű szövetet keresztez) sávolykötés mellett ma már minden cég kidolgozta a saját szövési fazonját, ezek közé tartoznak például az indigoval színezett, szálkoptatott, a horzsakővel mosott, kifejezetten egyenletlenül koptatott darabok, valamint a teflonnal bevont vízálló farmerok.
Az idei év kínálatában is sokféle farmert találunk. A luxus kategóriájú Ermenegildo Zegna egyaránt kínál klasszikus, világosabb színű koptatott farmert, valamint ingós darabokat. Mindezeket 50 és 70 ezer forint közötti összegért vehetjük meg, fazontól és színtől függően. A farmerok terén igen erős kínálattal szolgáló Hugo Boss továbbra is a tőle megszokott minőséget nyújtja: a Boss Black vonal arculata az elegáns kivitelű, indigoval és egyéb technikákkal készített darabok. A férfi darabok árai 35 és 45 ezer forint között mozognak, a hölgyek 40 ezer forint körüli összegért találhatnak maguknak Boss farmert. A szakított és direkt gyűrött, valamint koptatott farmerokat a fiatalos Boss Orange vonalában találjuk, ezek közül hölgyek és az urak egyaránt 40 és 50 ezer forint körüli összegért válogathatnak.
Az Armani olcsóbb vonala, az Armani Jeans megannyi színű farmert kínál idén is: férfiak 40 ezer forinttól a 80 ezer forintos határig válogathatnak a piros, fehér, koptatott, szaggatott denimek közül, bár főleg a sötét színek dominálnak. Ezek közül majdnem mindegyik farzsebén ott díszeleg a kis acél sas. Hölgyek számára inkább a világos színek, mint a bézs, khaki, világoskék, erősen koptatott darabok meghatározóak. Ezek árai 30 ezer forinttól legfeljebb 70 ezer forintig terjednek. A középkategóriát képviseli – és így a piac nagy részét uralja – a „nagy öreg” Levi's, ahol már valamivel 20 ezer forint alatt vásárolhatunk minőségi farmert. A megannyi szín és fazon mellett rengeteg szabásvonalú farmerja van az ikonikus gyártónak: a klasszikus 501, a hosszított 505, a tapadós 510, a széles szárú 527-es, és még sorolhatnánk. Az olcsóbb kategóriát képviselő Zara és H&M férfiak és nők számára egyaránt kínál farmerokat. A sötét szín továbbra is hódít, de mellette a koptatott, gyűrött és szaggatott farmerok is megjelennek – férfiak számára 10- 12 ezer forintért, hölgyeknek már 7 ezer forinttól kezdve.