A FAZ és a Kölner Stadt-Anzeiger szerint a CDU/CSU jobbközép pártszövetség és a szociáldemokraták (SPD) koalíciós kormánya még a nyári törvényhozási szünet előtt elfogadja az új stratégiát. A Süddeutsche Zeitung című lap a napokban azt írta, hogy az előkészületek nem voltak zökkenőmentesek, a CDU-s vezetésű védelmi minisztérium több törekvése kiváltotta az SPD-s vezetésű külügyminisztérium ellenállását.
A védelmi minisztérium egyebek között kezdeményezte, hogy szélesítsék a Bundeswehr belföldi bevetésének lehetőségét - és ehhez módosítsák az alaptörvényt - , és Németország álljon ki azért, hogy az uniós védelmi miniszterek tanácsát ruházzák fel ugyanolyan döntési jogkörrel, amilyennel a külügyminiszterek tanácsa rendelkezik.
A külügyminisztérium mindkét törekvést "visszaverte". A Bundeswehr belföldi bevetésének ügyében kötött kompromisszum szerint a stratégiában rögzítik, hogy a hadsereget jobban fel kell készíteni a vészhelyzetek, például terrorveszély esetére, de hangsúlyozzák, hogy a katonákat csak a rendőri erők támogatására lehet mozgósítani, önállóan továbbra sem végezhetnek műveleteket. A védelmi miniszteri tanács helyzetének ügyében a külügyi tárca azzal érvelt, hogy a döntési jogkör megadásához módosítani kellene az EU működéséről szóló szerződést, amire nem mutatkozik lehetőség. A Süddeutsche Zeitung szerint a dokumentumot ugyan elküldték tárcaközi egyeztetésre, de még mindig sok benne a zárójeles szövegrész, ami azt jelenti, hogy az adott ügyben nincs egyetértés.
A Kölner Stadt-Anzeiger szerint a dokumentumban az is szerepel, hogy a Bundeswehr egyelőre nem felel meg a kor kihívásainak, főleg öregedő felszerelése okoz gondot, és létszáma sem megfelelő. Azonban Ursula von der Leyen védelmi miniszter a közlemúltban bejelentett több nagyszabású fejlesztést, egyebek mellett közölte, hogy létrehoznak egy új haderőnemet, a Cyber/IT (CIT) nevű szervezeti egységet, amely több mint 13 ezer katonából és civil alkalmazottból áll majd, és feladata az informatikai védelem lesz.